Sunday, 14 November 2010

A swirling vortex of entropy or the Black Hole.

The dark is falling upon the Vale Furado beach.Location: High yellow sand cliffs overlooking the Vale Furado beach, close to the city of Nazare, central Portugal. ( a google map ). The wind, occasional rain and high waves photographed just after the sunset.
Gear: Nikon D80
Exposure bias: 0 EV Aperture: F/11
ISO: 320
Date Taken: Saturday, November 13th, 2010, 18:30

Maciek.

9 comments:

Mariel Torres said...

this picture is absolutely incredible... i can't stop admiring it!

mina said...

Astounding!!

Yba said...

Niesamowicie piękne!

Beata said...

Panie Maćku, rozpływam się w zachwytach na widok tych wszystkich zdjęć Rozumiem, że 99% to umiejętności posługiwania się doskonałym sprzętem fotograficznym, świetne oko, wyczucie chwili i wrażliwość Pozostały 1 % to Photoshop.czy nie mógłby Pan zamieścić kilku porad jak zrobić takie zdjęcia( czas , przysłona, filtry itd)i jak je poddac ewentualnej korekcie w jakims programie do obróbki zdjęć? myślę, że miałby Pan spore grono czytelników( czyli ucznów)I byłoby cudownie, gdyby prócz wersji angielskiej pojawiła się polska Co Pan na to?
Pozdrawiam serdecznie

Maciek said...

@Beata:
1. Bardzo proszę o niezwracanie się do mnie per "Pan".
2. Sprzęt fotograficzny mam bardzo przeciętny. To stary model Nikona D80. Sadze, ze 30% jakości zdjęcia pochodzi ze światła i warunków panujących podczas naświetlania. 30% zależy od fotografa ( czas naświetlania, kadr, przesłona), a 30 % od techniki ( filtry, HDR, obróbka ).
3. Zawsze podaje przy prawie wszystkich zdjęciach dane techniczne i zastosowany sprzęt, filtry itp.
3. Do obróbki stosuje program Nikona Capture NX2 i PS3.
4.Bardzo trudno jest wszystko co robię przekazać słowami. Mi niestety zajęło bardzo dużo czasu ( poszukiwania w necie i własne eksperymentowanie ) nauczenie się tego co dzisiaj robię. A daleko mi do perfekcji. Planuje jednak zakupienie porządnego sprzętu i wtedy mam nadzieje, ze uda mi się zrobić naprawdę piękne zdjęcia.
.
Bardzo proszę o konkretne pytania.
Z wielka przyjemnością będę się starał odpowiedzieć.
Proponuje najpierw poczytać w necie, a wszelkie wątpliwości będzie mi bardzo przyjemnie wyjaśnić.
Pozdrawiam serdecznie.
PS. Nie zasłużyłem na tak mile słowa z Twojej strony.

Maciek said...

PS2. Każde moje zdjęcie posiada EXIF, wiec dodatkowo można obejrzeć dane na komputerze.

Beata said...

Gorąco dziękuję za odpowiedź!
Maćku, czyli ten cudowny efekt rozmytej wody to głównie zasługa długiego czasu naświetlania? Próbowałam, aparat stał na statywie i wcale tak nie wyszło!marny ze mnie fotograf, a aparat całkiem niezły: Canon EOS 350
Podziwiam zawsze Twoje zdjęcia na których krajobraz odbity w wodzie jest idealnie gładki To już chyba zasługa programu do obróbki? w rzeczywistości tafla wody nie jest nigdy tak gładka , jak lustro...

Maciek said...

@Beata: Tak to efekt długiego czasu naświetlania. Co najmniej 2 sekund.
Jezeli chodzi o odbicia to nie obrabiam ich w żadnym programie ( nawet sie przyznam ze nie wiem czy taki sofware istnieje ). To zasługa bezwietrznej pogody i także nieco dłuższego czasu naświetlania jak np. 6 sekund - 15 sekund, który to czas naturalnie wygładza powierzchnie.

Beata said...

Niesamowite! A ja zawsze myślałam, że taki efekt daje tylko obróbka zdjęcia w jakimś programie Jesteś moim Mistrzem! Dziękuję za wskazówki! Przy najbliższej okazji spróbuję, ale to chyba dopiero za pół roku Właśnie nas zasypało i nim zejdą śniegi będzie maj...