Wednesday 15 June 2016

Las i palac w Buçaco - srodkowa Portugalia

Las i palac w Buçaco - srodkowa Portugalia
zdjecia z 2004 i 2007 roku. 
 
To na pewno najsłynniejszy portugalski las. Był przez wiele wieków własnością zakonów, głównie bendedyktynów, którzy zbudowali tu wiele pustelni. Ale najwiekszą sławę zzyskali karmelici, którzy w XVII wieku zasadzili w lesie tysiące drzew z całego świata. Obecnie jest tutaj ponad 700 gatunków drzew ze wszystkich kontynentów ( m.in. z Himalajów, Japonii, Tasmanii. ).Najbardziej spektakularne to amerykańskie sekwoje, Strawbeery Tree, kwitnące Eukaliptusy, Ginko Bilboa.  Najstarszym drzewem jest cedr meksykański.
W obrębie tego niesamowitego lasu wytyczono wiele tras pieszych.
.
W środku lasu wznosi się królewski pałac letni, obecnie hotel/restauracja, w pięknym stylu manuelińskim.


 

Łodzie w Aveiro

Tuesday 14 June 2016

Przewodnik narciarski po Tyrolu

 
To jest mirror i kopia naszej starej strony utworzonej w 1996 roku, niestety nie aktualizowanej od 2000 roku.



  
Przewodnik narciarski po Tyrolu
czyli informacje praktyczne i subiektywne, jak spedzić wakacje na nartach w Tyrolu
i okolicach.
strona utworzona w listopadzie 1996 roku
 

    ostatnia aktualizacja 2000.12.30


    Przewodnik obejmuje miejsca, gdzie w ciągu ostatnich 11 lat spędzaliśmy zimowe wakacje i co możemy z ręka na sercu każdemu polecić.



Lodowiec Kaunertal - widok na 3 kraje alpejskie - marzec 1998 Przy jednym z wyciągów 1992 Stubai
Kręta droga dojazdowa do lodowca Kaunertal widziana z wyciągu krzesełkowego......na parkingu na lodowcu wys.2750 m. Wyprawa razem z Mackiem i Marta.                                  Ski-pass 1996 Ischgl                                                        Solden grudzień 1998                                                                  
.Kuhtai Grudzień 1998

Dojazd:

z Gdańska w jedną stronę to ok. 1300-1400 km w okolice Innsbrucku, najszybciej dotrzec tam mozna samochodem jadac przez Niemcy i korzystajac z autostrad przez Berlin, Norymberge, Monachium, Kufstein do Innsbrucku. lub przez Norymbergę, Bergecję - ta trasa najlepsza przy dojazdach do Vorarlbergu ( Lech, Zurs, też Sankt Anton ). Trasy te są najdłuższe i najdroższe ( koniecznosc tankowania paliwa w Niemczech), ale najszybsze, gdyż po drodze jest najmniej granic i praktycznie same autostrady. Alternatywa to droga przez Polske, Czechy, Salzburg, Niemcy, Kufstain do Innsbrucku - jest ona nieznacznie tylko krotsza, zajmuje duzo wiecej czasu ( gorsze drogi,wiecej granic ) i na pewno wymaga noclegu po drodze w Polsce, jest jednak tansza ze wzgledu na mozliwosc tankowania paliwa w Polsce. Pamietaj o obowiazkowych oplatach za przejazd przez Slowacje i Czechy ( 800 Koron na rok ).
Odleglosc Warszawa - Wieden 700 km.
Od stycznia 2001 do konca marca 2001 uruchomione zostalo polaczenie PLL LOT z W-wy do Salzburga ( sobota ) - umozliwia to jazde na nartach ok.4 godzin po starcie z W-wy. O szczegoly pytaj w biurach podrozy.
informacje dzięki uprzejmej pomocy przyjaciela: istnieje mozliwosc dotarcia do Tyrolu koleja ( dane 1997/8 rok ):
Z Warszawy do Wiednia Ost - wyjazd okolo 20.00 - przyjazd ok. 7.00 - z
Wiednia West - wyjazd o 9.00 przyjazd do Innsbrucka okolo 13.00

Sezon  2000/2001:

Sezon zaczyna sie w większosci osrodkow ok. 10 grudnia.W tym roku będzie trwał około 160 dni.  Obecnie (11.11.2000) można jeździć na wszystkich lodowcach z wyjątkiem Hichgurgl. Na "zwykłych" stokach sniegu jest niewiele, powyżej 1800 m. sniegu jest duzo.
Darmowy skipass 6 dni w Nauders w grudniu. Na stronach www miejscowosci Neustift ( lodowiec Stubai ) nowa interaktywna panorama tras na lodowcu !
Według danych statystycznych najpewniejszy snieg w Tyrolu ( oprócz lodowców ) jest w miejscowosci Hochgurgl w dolinie Solden.
Ceny karnetow narciarskich w kilku osrodkach podrozaly o ok. 4% w stosunku do sezonu 1999/2000.

Jak jeździć na nartach, czyli nasz prywatny sposób na narciarskie wakacje:

Operając się na wieloletnich doswiadczeniach proponujemy nastepujacy sposob na narciarskie wakacje:
najlepiej jest wybrac sie prywatnym samochodem, by byc calkowicie niezaleznym. Mozna wybrac mala urocza miejscowosc, gdzie są stosunkowo tanie noclegi. Nie nalezy kupowac karnetu na 6 dni do jednego osrodka, lecz podzielic okres pobytu na 2-3 okoliczne osrodki narciarskie i tam kupowac karnety na 2-3 dni jezdzenia na nartach ( lub mozna rowniez od razu kupic regionalny ski-pass na kilka osrodkow ). W ten sposob prawie kazdego dnia jezdzi sie gdzies indziej i poznaje nowe trasy, waruki i okolice - to naprawde super ! Minusem takiego rozwiazania jest fakt, ze trzeba dojezdzac samochodem, zwykle ok. 30 min.
Np. w grudniu 1998 w ten sposob spedzalismy tydzien: mieszkajac w Sautens - mala wioska na poczatku doliny Oetztal: tanie noclegi 220 ATS/os/dzień z super sniadaniami, knajpy okoliczne również tańsze niz w super osrodku. 2 dni jazdy na nartach na lodowcach w Solden, 3 dni w Gurgl, 1 dzien w Kuhtai i 1 w Oetz - rewelacja.
Np. w kwietniu 1999 - mieszkalismy w Plangeros pod lodocem Pitztal, 2 dni na lodocu, 2 dni w Rifflesee, i dwa dni w Hochziger.

Noclegi - rezerwacje:

rezerwacje; wypada zrobić już w Polsce i jest na to kilka sposobów:
1.najszybsze i najpewniejsze to wyslac mail do centrum informacji w danej miejscowosci z prosba o przeslanie katalogow, map, cen itd., kilka dni czekac na przeslanie informatorow i dzwonic bezposrednio do wlasciciela pensjonatu
2.najpewniejsze i najszybsze jest dzwonienie bezposrednio do poszczegolnych pensionatow pytajac o wolne miejsca, potem trzeba wyslac kartke poczta z potwierdzeniem rezerwacji i czekac na odpowiedz poczta od wlasciciela pensionatu
3.mozna wyslac "zapotrzebowanie" na miejsca wysylajac mail, fax, kartę pocztową do centrum informacji turystycznej, które szybko przysle nam odpowiedź o wolnych miejscach,  po otrzymaniu odpowiedzi patrz punkt 1.
4.zarezerwowac mozna takze miejsca siecia w www ale strony takie maja tylko duze drogie hotele. Placimy zawsze na miejscu - tylko wyjątkowo własciciele mogą prosić o zaliczkę. rezerwacja na miejscu - wyjazd z Polski bez rezerwacji: jest mozliwy, lecz nalezy liczyc sie z trudnosciami w znalezieniu miejsca blisko wyciagow i po dobrej cenie w sezonie; wjezdzajac do wielu osrodkow narciarskich w Austrii mozna przy pomocy stojacego przy drodze komputera odnalezc wolne miejsca w danej miejscowosci, a korzystajac ze stojacego obok bezpłatnego telefonu zadzwonić i znaleźć wolne kwatery. katalogi: katalogi z informacjami, telefonami do poszczegolnych kwater, mapki wyciagow, mapki miejscowosci uzyskac mozna uzyskac w centrach informacji turystycznej w danej miejscowosci - nalezy wyslac kartke pocztowa, mail lub list z prosba o informacje ( adresy infromacji turystycznych poniżej). Mozna wyslac prosbe o informacje takze do Warszawy na adres: Austriacki Osrodek Informacji Turystycznej, ul.Pułku Baszta 4 a / 22, 02-649 Warszawa. e-mail : oewwaw@ikp.atm.com.pl  tel. 022 6468708, 6465707. generalnie dzwoniac do prywatnych wlascicieli pensjonatow czy hoteli musimy pamietac, ze bedziemy zmuszeni porozumiec sie w jezyku niemieckim, zawsze mozemy poprosic i spytac, czy jest ktos kto mowi np po angielsku, w hotelach najczesciej mówia po angielsku prawie zawsze, w informacji turystycznej zawsze i wszyscy mówia po angielsku.
Zakwaterowanie :

hotele - bardzo drogie- z pelnym wyzywieniem nawet 1500 ATS (420 PLN) za 1 dzien !ceny 1500- 600 ATS/noc/osoba; hotele Garni - nieco tansze tylko z sniadaniem-bufet ceny 700-500 ATS/os/dzien; gasthofe - gospody ceny od 400-300 ATS za noc ze sniadaniem; pensions - pensionaty - zwykle z sniadaniem od 400-250 ATS, gastheime oraz privatzimmer - prywatne domy z sniadaniem kontynentalnym od 190-300 ATS; ferienwohnungen - apartamenty bez sniadania z kuchnia \od 2-6 osob cena 150-300 ATS / osoby. Ceny noclegow zaleza od standardu miejsca, ale przede wszystkim od polozenia domku w stosunku do wyciagu: najdrozsze sa te polozone przy stacji kolejki linowej; tansze takie, od ktorych trzeba dojechac ski-busem do wyciagu.
Schroniska górskie ( Hutten ) zimą - można rezerwować noclegi w schroniskach górskich ( odpowiednikach naszych schronisk PTTK - tylko prywatnych ), należy to robić bardzo wczesnie, bo jest tych schronisk mało, noclegi są b.tanie ok. 15-120 ATS/os/noc w pokojach głównie wieloosobowych, zaletą takiego noclegu jest fakt, że mieszka się bezposrednio na stoku i na dużej wyskosci.
Opłaty drogowe:

Od 01.12.2000 zmieniono wysokosc opłat za korzystanie z autostrad na terenie Austrii ( wczesniej platne byly wylacznie niektore gorskie odcinki np. na przelecz Brenner do Wloch )- na granicy nalezy wykupic naklejke na szybe, jako znak oplaty drogowej - najlepiej na 10 dni 105 ATS. Caloroczna winietka na szybe kosztuje obecnie 1000 ATS, na 2 miesiace 300 ATS.Winietkę na szybę można także kupić w Polsce w osrodkach PZMOT za zlotowki. Pamietajmy, że zakupiona winietka nie obejmuje płatnych dotychczasowo autostrad ( za nie płacimy dodatkowo wg. starych stawek ). Pamietajmy także, że w Austrii obowiazuje przepis o konieczniosci przewożenia samochodem nart wyłącznie na dachu. Informacje www.oeamtc.at.
opłaty za przejazd wybranymi odcinkami autostrad: za przejazd przez przełęcz Brenner do Włoch 105 ATS, za przejzad tunelem pod przełęczą Arlberg do Vorderarlbergu z Tyrolu 130 ATS, za wjazd na lodowiec Kaunertal zimą 105 ATS/os latem 267 ATS za samochód, przejazd wysokogórską trasą Silvretta-Hochalpenstrasse 45 ATS/osoby.
Ceny paliw; Super Plus 11.30-12.00 ATS/l litr , Euro Plus 10.5-12.0 ATS , Normal 10.30-11.00 ATS , Olej napedowy 7.90-8.50 ATS.
Zimą pamietajmy, ze w niektórych miejscach konieczne będą łańcuchy na kola samochodu, zwykle drogi sa przejezdne, lecz jezeli wybierzemy domek w miejscowosci polozony na stoku, to czasami sam krotki podjazd pod domek wymagał będzie wspomagania kół przez łańcuchy.
Co, gdzie do jedzenia ?

sniadanie zwykle wliczone jest w cene kwatery, im drozszy nocleg tym lepsze sniadanie; zwykle sniadanie oznacza 2 buleczki, troszke masla, serka, dzemu i kawa; są także tzw. wzmocnione sniadania czyli to co poprzednio plus jajko, ser, wędlina;  najlepsze są fruhstuck buffet - czyli bufet, gdzie najesc sie mozna do woli;  dobra kolacja w restauracji kosztuje od 150 ATS/os , na stoku w licznych barach samoobsługowych można wypic i zjesć bardzo dobrze od 100 ATS/osoby; Cola 25 ATS, grzane wino lub herbatka zbójecka ( wzmocniona %) 45 ATS, kawa 25 ATS, gorące danie ok.80-120 ATS.
tyrolskie specjały, które polecamy...
Pamietajcie, jedzenie austriackie nie jest wyszukane i wypada blado na tle kuchni np. wloskiej
czy francuskiej, ale kilka smacznych rzeczy trzeba sprobowac...
1.afpelstrudel - sztrudel z jabłkami z sosem waniliowym lub bitą smietaną - 45 ATS
2.knelel drożdżowy z nadzieniem w sosie waniliowym i makiem - 50 ATS
3.omlet cesarski z musem jabłkowym 80 ATS
4.zapiekana mortadela w sosie z sałatką ziemiaczaną - 90 ATS
5.miska sałatki warzywnej 45 ATS
6.sznycel wiedeński 90 ATS
7.zupka - krem z groszku z wiedeńskimi parówkami 40 ATS
8.zupa z wiedeńskimi knedlami mięsnymi 60 ATS
9.gluh wein - 45 ATS
10.jagger tee - 45 ATS
11.winter tee - herbata z ziołami - 35 ATS i inne.....
12.II danie - np grillteller z salata, grappa teller  - 120 ATS
13.omlet cesarski z rodzynkami i sliwkami 80 ATS
14.drinki w Apres-Ski- ok.20-40 ATS
15.szpacle - kluski - talerz 80-90 ATS
16.pizza duza- 70-90 ATS
17.salatki - miska ok.45-60 ATS
18.spagetti - 80 ATS
19.zupy np. gulasz, rosol z watrobka, grochowa ok. 40 ATS
20.strucla z jablkiem 35 ATS
21.wino do kolacji w restauracji - 1/2 litra 70-90 ATS
22.sznycel mysliwski ze szpaclami - 110 ATS
Karnety narciarskie ( ski-pass ):

W sezonie narciarskim 1999/2000 ceny kształtują się prawie identycznie jak w zeszłym roku - ski-passy kosztują różnie w zaleznosci od ilosci dni oraz ilosci wyciagow narciarskich, w cene najczesciej wliczony jest basen ( oczywiscie nie zawsze) i zawsze ski-bus, czyli autobusik, ktory podwozi nas co rano pod wyciagi; ceny - zawsze jednakze nalezy liczyc sie z wydatkiem 350-550 PLN ( od 1600 do 2200 ATS ) za 6 dniowy karnet - im osrodek bardziej znany z wieksza liczba wyciagow, tym drozszy karnet.Ceny ok.1600-1700 ATS to typowo osrodek z ok.max.20 wyciagami - cena ok.2000 ATS to super miejswce z co najmniej 50 wyciagami. Ski-busy zatrzymuja sie zwykle na przystankach normalnych liniowych autobusow w danej miejscowosci, rozklad jazdy jest zawsze rozwieszony na przystankach
Regional Ski-pass - to karnet, który obejmuje kilka miejscowosci, położonych niedaleko siebie ( konieczny zwykle dojazd codziennie samochodem ), co daje wspaniałą możliwosć jazdy codziennie gdzie indziej, w innych warunkach i na innej wysokosci. Zwykle jest on nieco droższy. Ponadnarodowy ski-pass - karnet obejmuje osrodki w kilku krajach - np. cała dolina Merano we Włoszech i dolina Hochinntal w Austrii.
Informacje praktyczne różne:

co robić wieczorem: zaraz po nartach ( jeszcze w butach narciarskich ) chodzimy do otwartych ( na swieżym powietrzu ) barów "Apres Ski" czyli "po nartach" na krótkiego drinka; po powrocie do pensionatu i krótkim odpoczynku ruszamy do licznych barów i knajp (ceny za drinki ok.30-100 ATS ), sporo dyskotek i innych miejsc. Po poludniu i wieczorem sa tez inne atrakcje oprócz lażenia od knajpy do knajpy : basen, saneczki z pochodniami i inne - sprawdź to w lokalnym biurze informacji turystycznej i nocne zjazdy na oswietlonym stoku.
nocne zjazdy na oswietlonym stoku - zwykle w dobrym osrodku jest to jeden wybrany dzien w tygodniu, kiedy mozna jezdzic od 18.00 do 22.00, platne extra wypożyczanie nart: na miejscu trzeba sie liczyc z wydatkiem co najmniej 200 ATS za 1 dzien wypozyczenia nart i butow( 6 dni 750 ATS ), lepiej wiec wziac z Polski. Narty wypożyczyć możemy w każdym sklepie ze sprzętem sportowym - we wiosce i bezposrednio na stoku. Sprzet dla dzieci - koszt wypozyczenia na 1 dzien ok.70 ATS ( 6 dni 420 ATS ). przechowalnie nart - większosc lepszych kwater w dobrych osrodkach ma wlasne miejsca do przechowywania nart
( ski-depot ) przy dolnej stacji wyciagu ( bezplatnie ), tak że nie trzeba nosic nart od dolnej stacji wyciagu do miejsca zakwaterowania. Jezeli takiego miejsca nie masz, to musisz zaplacic 10 ATS/ dzien  za szafke przy wyciagu, gdzie mozesz zostawic narty. W np. Ischgl mozna zostawic narty nawet na szczycie gory na nastepny dzien, co uwazam za przesade, bo moze w nocy zmienia sie warunki narciarskie za zle lub nastepnego dnia chcesz zmienic osrodek narciarski. wymiana waluty: na miejscu mozna placic w ATS lub DEM; zawsze jest kilka bankow, gdzie mozna wymienic walute; nie wszystkie pensionaty przyjmuja karty kredytowe, lecz karta mozna zawsze zaplacic w kazdym sklepie, stacji benzynowej *** nie warto jechac do mniejszych i tanszych osrodkow - zawsze istnieje niebezpieczenstwo braku sniegu na wszystkich trasach, w niżej położonych osrodkach poza sezonem lub nawet czasami w czasie sezonu, jak poucza nas bardzo dobra strona innego wielbiciela narciarstwa - obejrzyj tutaj ; oczywiscie austriacy zasypują niedobory sniegu przy pomocy armatek, ale niektórzy twierdzą, że jazda po czyms takim to nie to ..... *** nie warto jechać do Kaprun i Zell am Zee - dużo ludzi, sporo Polakow, lepiej nieco dołożyc drogi i pojechac w okolice Innsbrucku - choc i tutaj z roku na rok coraz wiecej naszych rodaków. *** Istnieje lista 100 najlepszych osrodków narciarskich w Tyrolu: Tirol Top 100 *** Za karnety narciarskie nie mozna płacic kartą kredytowa ( np.VISA ), jedynie gotowka *** lepiej jest wybrac osrodek narciarski nieco droższy, ale z wiekszą liczbą wyciagów, gdyż prawdziwa frajda jest jezdzic na nartach 6-7 dni nigdy nie korzystajac z tej samej trasy ! Warto wybrac rowniez osrodek, gdzie trasy sa zroznicowane krajobrazowo, tz. jezdzi sie i na lodowcu - powyzej strefy lasow, a takze po trasach typowo lesnych. Gdy cena karnetu na 6 dni oscyluje okolo 1300-1600 ATS - badzie pewni, ze wyjezdzicie wszystkie trasy juz pierwszego dnia - gdy kosztuje ok. 2000 ATS to wybor jest znacznie, znacznie wiekszy ! najlepiej wybrać taki ski-pass, aby obejmował kilka osrodków *** w ciagu ostatnich 10 sezonow zimowych w Tyrolu 1 raz napotkalismy kolejkę do wyciągu ( późną wiosną pod Innsbruckiem, w jedynym czynnym - z powodu braku sniegu gdzie indziej - osrodku - czas czekania na gondole ok. 15 min ),
kolejki mozna takze spotkac w niedziele i sobote przy dolnej stacji wyciagu - potem to sie wszystko rozladowuje, im blizej duzego miasta np. Monachium, Innsbruck, tym mozna w niedziele spotkac wieksze kolejki;
nigdy wiecej kolejek do zadnych wyciagow nie spotkalismy - przez kolejke rozumiem wiecej niz 10-20 osób czekajacych na wyciąg co oznacza czas oczekiwania maksymalnie kilka minut. *** pomimo, ze Austria to kraj rozwinietego kapitalizmu, musimy pamietac ze ceny co roku rosna, 8-5 lat temu bez problemu mozna bylo znalezc pożądny pensionat za 170-180 ATS, obecnie minimalna cena to ok 200-230 ATS. *** najwieksza liczbe wyciagow narciarskich oraz tras w zakresie jednego karnetu narciarskiego oferuje Kutzbuhel w Tyrolu - 680 km tras narciarskcich i 260 wyciagow; we Wloszech jest to Dolomiti Superskipass 464 wyciagi ( sic! ), 1180 km tras narciarskich *** należy uważać na tanie oferty - zarowno te w krajowych biurach podrozy, jak i niestety w samej Austrii - nic nie ma za darmo, a mozecie byc pewni ze jezeli zaplacicie mniej wiecej tyle ile staram sie wyliczyc ponizej, to na pewno zaliczycie wakacje do najbardziej udanych w zyciu. Zawsze nalezy sie zastanowic, dlaczego akurat w tym miejscu w Austrii oferuje sie tak duzo np. za darmo (basen , skipass itp) lub po minimalnych cenach - zazwyczaj oznacza to klopoty ze sniegiem lub inne ......Pamietajcie, ze w najlepszych osrodkach w cene karnetu wliczone sa tylko wyciagi - slabych osrodkach cena karnetu obejmuje takze wiele innych atrakcji - ale przeciez nie przyjechaliscie w Alpy, zeby plywac w basenie - tylko żeby JEZDZIĆ !! *** przed wyjazdem kupcie koniecznie ubezpieczenie od kosztow leczania za granica - samo zwiezienie ze stoku do szpitala kosztuje od 1500 - do 2000 ATS ! Drożej kosztuje, gdy cos sie wam stanie poza trasą narciarską - więc pamiętajcie, trzeba się nawet ze złamaną nogą doczołgać do trasy !!!!(sic!)
Gdzie szukać informacji:

  codzienna informacja o grubosci warstwy sniegu oraz przygotowaniu tras narciarskich: taka informacje możesz codziennie obejrzec rano w godzinach 7.oo-9.oo w programie satelitarnym niemieckim 3-SAT pt. "Alpen Panorama" oraz w ORF2 między 8.30 a 13.00. Najlepszym absolutnie serwerem o Tyrolu z nieprawdopodobną iloscią informacji narciarskich, rzetelną aktualizacją jest serwer TISCOVER www.tiscover.at
Dosć czesto uaktualniane oficjalne informacje o sniegu w Austrii i ilosci czynnych wyciagow w Tyrolu ( a głębiej także o całej Austrii ) znajdziesz http://www.kurier.at/kunden/oeamtc/schneeti.htm
 
  inne ciekawe miejsca o Tyrolu w sieci, informacje o regionach Austrii  http://www.net4you.co.at/tourism/index.html,
duzo informacji o Austrii takze http://www.atnet.co.at/tourism, takze sporo informacji narciarskich nie tylko po Austrii w Easy-Globe Jack , tez GO SKI ,narciarska lista dyskusyjna , dobre informacje lecz w pigulce, trochę informacji na serwerze www.aclick.at/tirol
Mapy czesci osrodkow narciarskich w róznych krajach ( też kilka w Austrii ) znajdziesz tez tutaj
Porownanie jakosci osrodkow narciarskich na swiecie znajdziesz tutaj ( na serwerze w Wielkiej Brytanii )
Porownanie jakosci ski-passów na swiecie znajdziesz tutaj ( na serwerze w Wielkiej Brytanii )
  Co robić latem z nartami ?

W Tyrolu sa nastepujace lodowce otwarte dla narciarzy latem: Kaprun, Stubai, Solden, Pitztal, Tux , Kaunertal. Latem mozna jezdzic na nich zwykle w godzinach od 8.oo do 11.oo-13.oo, potem ze sniegu robi sie niestety "mokra kasza". Pamietajmy, że latem można także jeździć nie na lodowcu - taka sytuacja jest w Hohgurgl i Obergurgl - trasy na wysokoci powyżej 3000 m. są wiecznie zasnieżone.
Narty nocą:

W grudniu 1998 po raz pierwszy probowalismy jazdy na nartach wieczorem, po zapadnieciu zmroku.
Stoki sa oswietlone, jezdzi dosc sporo ludzi przy muzyce. Impreza trwa od ok. 19.00 do 22.00. Jest fajnie.
Ceny: nocny bilet - dorosli 100 ATS/wieczor
O nocne jazdy na nartach dowiadujcie sie w lokalnym biurze informacji.
Miejsca osobiscie sprawdzone i godne polecenia:


ponizej mapki wyciagów + adresy informacji turystycznych + inne informacje:

      Tam bylismy 
 
1.Lanersbach 1990
2.Innsbruck  1989
3.Neustift - z lodowcem Stubai 1992 4.Kaunertal lodowiec 1998 5.Ischgl (Silvretta) 1996
6.Finkenberg 1994 7.Mayerhofen 1993 8.Pitztal  lodowiec1999 9.High Montafon 10. Otztal Arena Solden 1998 11.Fiss  +  Serfaus 12.Nauders 1999 11-18.12.1999 13.Sankt Anton 14. Gurgl (Ober i Hochgurgl) 1998
15. Kuhtai 1998     
16. Hochziger 1995 17. Oetz 1996
Ile to wszystko kosztuje ?

Noclegi w zaleznosci od standardu od 220 ATS w górę za noc od osoby ze sniadaniem, podobnie ksztaltuje sie cena apartamentu dla 2-4 osob, lecz bez sniadania ( ceny dotycza miejscowosci pod samymi wyciagami ). W malych osrodkach ( kilka wyciagow ) i w poblizu duzych osrodkow ceny moga byc nieco nizsze , ale pozostaje koniecznosc dojazdu pod wyciagi ( nawet jezeli kursuje tam ski-bus to dojazd zajmuje troche czasu ).Ceny karnetu na narty sa w duzych osrodkach ( tych z listy Tirol Top 100 ) podobne i kształtują się okolo 1900-2200 ATS / osoby / 6 dni. Wyzywienie dodatkowe to ok.150 - 250 ATS / osoby za dzien. Dodac nalezy dojazd i inne prywatne wydatki. Jak obniżyć cenę ? Nalezy skorzystac z wielu znizek oferowanych przez lokalne informacje turystyczne : obnizki przez sezonem - warto wykupic np. tydzien przed lub po sezonie, kiedy warunki narciarskie sa nadal bardzo dobre, a ceny nizsze i ludzi mniej; pakiety - mozna zakupic tzw. pakiet uslug czyli noclegi + ski-pass razem co zwyle kosztuje nieco mniej ( nawet o 30 % taniej ) w sezonie zimowym ceny za taki pakiet wahaja sie od 3000 do 4500 ATS za 1 tydzien pobytu ze skipassem na 6 dni od osoby ( zwykle jednak pamietajcie, ze pakiety obejmuja drozsze hotele, drozsze pensjonaty, najtaniej prawie zawsze wychodzi w kwaterach prywatnych nawet tych co nie maja specjalnych pakietów ),  mozna wziąć częsć żywnosci z kraju - obnizymy koszta utrzymania; nalezy wziac narty ze soba, aby nie wypozyczac ich na miejscu; jezeli placimy gotowka lepiej zakupic ATS w Polsce, nie tracimy pieniedzy na wymianie - najlepiej placic karta kredytowa; podczas pobytu w miejscowosci lepiej korzystac z bezplatnego ski-busu lub przejsc sie na spacer piechota niz jezdzic wlasnym samochodem; zwykle takze nieco nizsze ceny oferowane sa w terminie od 5.01 do 30.01 kazdego roku - warto przejrzec ceny. Interesuj sie nartami duzo wczesniej niz inni np. latem
Co z dziećmi ?

Istnieją liczne szkółki narciarskie dla dzieci od 3 lat wzwyż w kazdym osrodku z licznymi "baby-lift"; sa przedszkola prowadzone przy wyciagach - gdzie dzieci sa pod opieka, gdy mama i tata jezdza na nartach - niestety tylko po niemiecku i angielsku.Cena za szkółkę narciarską dla dziecka na 7 dni to mniej więcej cena 1 ski-passu.Szukajcie osrodków, gdzie darmowe są ski-passy dla dzieci: zwykle w dobrych osrodkach dziecido 6 roku życia nie płacą za karnet narciarski - w wielu osrodkach nie płacą także dzieci do 10 lat np lodowiec Pitztal; najdłużej za darmo dzieci mogą jeździć w Salzburgerland w Maria Alm bo do 12 roku życia za darmo.
Pamietajcie - trzeba miec dokument tozszamosci dziecka oraz czesto fotografie dziecka ( na miejscu jej zrobienie kosztuje 30 ATS ).
Szkółki narciarskie
Cena 1 dnia w szkolce to ok. 570 ATS, 6 dni 1650 ATS. Mniej wiecej 6 dni nauki w szkolce dla dziecka odpowiada cenowo 6-cio dniowemu karnetowi narciarskiemu dla doroslego. W cenie szkolki sa zawarte najczesciej przejazdy wyciagami. Nauka
w szkole trwa od 9.00 do 12.00 potem od 14.00 do 16.00.
Miejsca szczególnie atrakcyjne:

dolina Tuxer : 1 super ski-pass na 7 osrodkow narciarskich , do ogladania na lodowcu grota wykuta w lodzie, z lodowca wspanialy widok na zapore wodna po stronie wloskiej ! Ischgl - na 1 ski-pass jazda po stronie austriakiej i po szwajcarskiej - takze zjazd na nartach w Szwajcarii prosto pod sklepy wolnoclowe ! Innsbruck - piekne miasto, najwyzszy w Europie most "Europa Brucke" ! Landec - b.ladne misteczko,  Kitzbuhel - to dosc niskie górki do ok. 2200 m. npm., ale tras narciarskich w obrębie ski-passu jest 650 km!!- nie do przejechania w ciagu tygodnia... St Anton/Arlberg - super osrodek narciarski z najdłuższymi w Austrii tradycjami uprawiania tego sportu,  lodowiec Kaunertal - miejsce gdzie w Austrii można najwyżej wjechać samochodem - nie jest to bynajmniej uczęszczana hochalpenstrasse w Kaprun ( ok.2500 m.) lecz lodowiec z wysokocią 2750 m. npm. - wjazd serpentynami... bajka. Montafon w Arlbergu - jest tam najdluzszy tunel dla narciarzy na stoku dlugosci  470 m ( 4% niewielkie nachylenie ).

Ocena końcowa:

1.Wspaniala ilosc tras narciarskich o różnym stopniu trudnosci  2.Bardzo dobra organizacja wypoczynku, wielosc innych pozanarciarskich imprez  3.Brak jakichkolwiek kolejek do wyciagow ( 100% wykorzystanie czasu na narty ) - pamietaj, ze cena jednej nartogodziny ( czyli cena efektywnego jezdzenia na nartach ) jest znacznie niższa niż w Polsce  4.100% pewnosc sniegu ( na lodowcu )  5.Szalenie mila obsluga w pensjonatach, informacji turystycznej - masz wrazenie, ze wszyscy chca ci pomóc 
1.Dlugi dojazd  2.Wyższa niz w Polsce cena za pobyt ( trzeba liczyc min. na 2 osoby na 7 dni pobytu 2700 PLN w dobrym osrodku z dojazdem za porządny pobyt w sezonie 1999/2000)  3.Czasami w niższych partiach gór możemy nie trafić na dobre warunki sniegowe, ryzyko jest oczywicie mniejsze niż w Polsce.
APEL do rodaków : pamiętajmy, że przyjechalismy w Alpy dla wypoczynku, a więc uczmy się od innych nacji spokoju, braku zarozumialstwa, uprzejmosci dla innych, ciągłego umiechu i mile reagujmy na spotykamych innych Polaków...
tam na szczęscie nikt nie zwraca uwagi jaki masz sprzęt i jak jeździsz na nartach, byle być umiechniętym i pomocnym dla innych... Co mogliby zrobic austriaccy organizatorzy wypoczynku dla nas - wiecej informatorow i folderow w jezyku polskim ( co jest juz powoli czynione i tu duze brawa szczególnie dla regionu Arlberg ), szersze propozycje tanszych wyjazdow zaraz przed i po szczycie sezonu narciarskiego; promowanie sprzedazy pakietow ( czyli ski-pass i pobyt taniej ); sprzedaz tanszych nieco miejsc noclegowych w poblizu duzych osrodkow narciarskich z polaczeniami autobusowymi ski-busami w ramach karnetu. Co źle robią polscy organizatorzy wypoczynku w Tyrolu - na pewno bledem jest sprzedawanie tanszych wyjazdow do malo znanych osrodkow np. Alpbachtal, gdzie jest malo wyciagow, stosunkowo mala ilosc tras narciarskich, co przy jednak dosc wysokiej cenie moze zniechecić w ogole do pobytów w alpach austrackich i skierowaniu sie turystow np. do Szwajcarii czy Włoch.
(1999.02.14) Wspaniałym pomysłem zasługującym na szerokie zastosowanie jest podawanie informacji na stronach www danego osrodka narciarskiego o ilosci sniegu w poszczegolnych miesiacach zimowych w ciagu ostatnich 10 lat. W ten sposob mozna sie przekonac, czy np. jadac w kwietniu mamy szanse spotkac snieg czy nie. Przykladem dobrej strony z takimi informacjami jest strona osrodka w Warth.
Często zadawane pytania (FAQ):    NOWOSC !
1.Pański serwis jest bardzo interesujący, ale czy mógłby Pan podać garsć
informacji dla osób pragnących skorzystać ze szlaków górskich oraz możliwych
schronisk.
SCHRONISKA GORSKIE W TYROLU: STANDARD PODOBNY
DO NASZYCH SCHRONISK, CENY OK,100 ATS/NOC. PELNA INFORMACJE
NA PEWNO ZNAJDZIE PAN NA STRONACH WWW SERWISU INFORMACJI AUSTRIACKIEJ W TYROLU I TAM PROSZE WYSLAC MAILA Z ZAPYTANIEM I PROSBA O MATERIALY. WIEM, ZE ISTNIEJE
ORGANIZACJA TURYSTYCZNA W TYROLU DLA TYCH CO CHODZA PO GORACH, UDZIELA ONA ZNIZEK NA NOCLEGI. PROSZE INFORMOWAC SIE U ZRODEL AUSTRIACKICH. 2.Jak znalezc dobra kwatere w Tyrolu ?
co do kwater: prosze polaczyc sie z wybranym miejscem w tyrolu przez serwer  www.tiscover/miejscowosc ktorej szukamy
( np.www.tiscover.com/fiss czy www.tiscover.com/ischgl ), tam trzeba zamówić mailem katalog do domu podając swój adres domowy. Po ok.5 dniach otrzymamy katalog z kwaterami z danej miejscowosci, potem należy spokojnie wybierać odpowiednią cenę i domek co nam się podoba. Rezerwacji dokonujemy telefonicznie. PATRZ: Noclegi - rezerwacje 3.Z dużym zainteresowaniem obejrzałem i przeczytałem Twoją stronę o nartach w Alpach. Proszę o krótką radę: w tym roku po raz pierwszy zamierzam wybrać do Austrii na narty. Termin - początek grudnia (bo niższe ceny i mniej ludzi). Chcielibyśmy maksymalnie wykorzystać czas na rekreację i odpoczynek. Zależy nam na dużym wyborze tras i - oczywiście - przystępnych cenach (ale bez przesady - wiemy, że dobre warunki trzeba jednak więcej zapłacić). Chęci więc mamy - jednak pozostaje pytanie GDZIE po raz pierwszy zdradzić polskie góry na rzecz ALP.
Grudzien jest ok! Jest mniej ludzi, ale trzeba pamietac ,aby pojechac w poblize lodowca, bo pogoda moze platac
rozne figle i nalezy miec zabezpieczenie sniegowe. Mozna co prawda sie zabezpieczyci sprawdzac warunki sniegowe w internecie codziennie, aby byc na biezaco ze sniegiem i byc pewnym gdzie sie jedzie ( tu polecam liczne live-camera w internecie z dowolnego osrodka alpejskiego ).  W grudniu w wiekszosci osrodkow masz tamszy karnet.
Najtaniej jedz do nauders ( patrz moja www ) tam karnet na pocz.grudnia za darmo ! ale sprawdz w internecie czy jjest snieg  i tras nie jest za wiele ! Ale mozesz np 2-3 dni kupic karnet do Fiss ! w poblizu ( ok. 30 min samochodem ).
Jako pierwszy raz chyba polecalbym doline Tux ( obejrzyj w internecie, adres na mojej www ),
jest lodowiec, ale jak beda dobre warunki sniegowe nizej , to nie trzeba kupowac karnetu
drozszego na lodowiec lecz troche tanszy na inne, liczne osrodki narciiarskie w dolinie.
Co do zakwaterowania - juz dzis wyslij maila do informacji turystycznych w tej dolinie w Mayerhofen,
Finkenberg(polecam), w Lanersbach, poczekaj na odpowiedzi i katalogi ktore przyjda zwykla poczta do
domu i wybierz tansza kwatere i dzwon i rezerwuj telefoniecznie bezposrednio do
wybranego domku Jezeli jeszcze chcialbys taniej to oszczedzic mozna tylko na karnecie
wybierajac mniejszy osrodek, ale pamietaj te oszczednosci nie beda due ( ok.200-300 max ATS
na osobie za karnet), ceny domkow sa wszydzie podobne .
 Jak chcesz niec drozej ( tez 200-300 ats/os ) to Solden jest super, ale proponuje kupowac
karnet 3 dni Solden, 2 dni Gurgl( koniecznie !) i np. 1 dzien Kuhtai. Troszke drozej, ale wiele nowych wrazen
i prawie codziennie gdzies indziej !   PATRZ: Noclegi - rezerwacje
Uwaga końcowa :

uważamy, ze lepiej jest odkladac pieniadze np. nie pojechac raz na narty do Polski czy Slowacji  i potem raz pojechac do Austrii, gdyż każdy, kto tam chociaz raz będzie, zasmakuje prawdziwego narciarskiego szalenstwa i nie będzie chciał jeździć gdzie indziej !
Doskonale zdaje sobie sprawe, ze powyższy produkt nie jest doskonaly i dlatego czekam na sugestie i uwagi.
Dziękuję za wszystkie dotychczasowe miłe listy!
  strona utworzona w listopadzie 1996 roku